В навечерието на Националния празник на България споделям албумът за Трети март, който децата попълват и от който научават нещо повече за събитията около Руско-турско освободителната война, припомнят си националните символи и бележити българи. Разпечатайте го във вид на booklet. Попаднах на листа с Шипка наскоро и много ми хареса за оцветяване. Добавих редове, в които учениците да напишат кратко стихче за празника. Бъдете горди, че сте българи!
Една от целите ми като учител е да запозная учениците ми с българския фолклор. Това включва песни, танци, традиции, обичаи, занаяти - цялата му пъстрота като цяло. Затова и започвам заниманията с българските народни носии. Тъй като във втори клас съм насочвала вниманието на децата към тях, вече пораснали си припомнихме какви са мъжките и женските народни носии, какви елементи имат и колко пъстри са те. Разгледахме албумче с носии от всички краища на България и установихме колко са различни. Дори направихме сравнение с народните носии на Македония, Румъния, Сърбия и Унгария. Видяхме и че българските народни носии дори служат за вдъхновение по модните подиуми. :) След такова обсъждане следващия час беше творческо занимание. Децата получиха различни изображения, които трябваше да оцветят по свой избор, знаейки какви шарки и цветове се използват при българските народни носии. По този начин децата опознават и съхраняват българското!
За 1. ноември споделям идея за изработване на лапбук, посветен на народните будители. Нека почетем делата на всички достойни българи, които наричаме БУДИТЕЛИ! Тук са и изображенията и задачите, които са използвани:
Коментари
Публикуване на коментар